Město Welden se nachází zhruba 25 kilometrů od třetího největšího města Bavorska Augsburgu, v administrativním regionu Švábsko. Je tvořeno souměstím tří obcí Weldenu, Reuternu a Ehgattenu, které mají dohromady šest a půl tisíce obyvatel. Vlastní město Welden má tři a půl tisíce obyvatel. Na území obce působí zhruba 40 kulturních, sportovních a dalších občanských spolků.
Spoluprací mezi oběma městy se zabývá Komise pro rozvoj turistiky a zahraniční styky. Dle možností obou stran se konají 3-4 setkání ročně.
www: Markt Welden
Chcete zjistit, jak vypadá advent v partnerském městě? Za sebe mohu prozradit, že je velmi krásný. Domy jsou decentně nazdobené a celé městečko působí velmi romanticky. Na trhu jsou různé sladké i slané dobroty, nechybí výborné klobásy i svařené víno. Z nabízených vánočních výrobků nevíte, co koupit dříve – žádné kýče, samé krásné dekorace, výrobky spolku místních žen apod. Neváhejte tedy a využijte možnosti podívat se k našim německým přátelům během nejkrásnějších dnů v roce.
Na konec letošního roku totiž připravuje komise pro zahraniční styky zájezd na weldenský vánoční jarmark, který se bude konat ve dnech 7. - 8. prosince. Zájezdu se může zúčastnit zhruba 15 lidí, včetně umělců, kteří vystoupí v programu. Je opět v plánu, že se na jarmarku budou prodávat výrobky našich šikovných spoluobčanů. Začátek sobotního programu ve Weldenu je plánován na 17 hodin, vystoupení našich umělců přijde na řadu v 18.30.
Účastníci budou ubytováni v pokojích ve škole, kam budou umístěny nové postele, sociální zařízení je k dispozici. V případě zájmu o účast na zájezdu, nebo chcete jen prodávat své výrobky, kontaktujte členku komise Věru Nedvědovou vera.mat@seznam.cz. Výrobky na prodej můžete přinést po předchozí dohodě do kulturního centra v týdnu před zájezdem.
Ve dnech 9. až 11. 8. přijal sbor pozvání partnerského města Welden v Bavorsku. Po pátečním večerním příjezdu jsme sboru předali skleněnou plaketu a společnou fotografii z oslav 140. výročí založení sboru v Novém Strašecí. Dále následovalo přivítání a společná večeře.
V sobotu nás němečtí kolegové provedli dvěma hasičskými stanicemi a seznámili nás se zásobováním vody města Welden a okolních obcí. V odpoledních hodinách jsme zamířili na slavnosti sousední obce Adelsried.
Poslední den návštěvy jsme měli možnost zhlédnout místní kostel a ukázky hasičské techniky. Po společném obědě na radnici následovalo rozloučení se zástupci obce a hasičského sboru. Náš sbor poděkoval za pozvání, bohatě připravený program a přislíbil budoucí pozvání německého sboru do České republiky.
Na letošním ročníku Zázraků vína jsme měli možnost přivítat i členy skupiny Laugnataler Faschingskracher z přáteleného města Welden. 15 členná skupina nejprve vystoupila s programem, který mapoval různé žánry hudby a tance, v Domově seniorů. Zde se skvěle přizpůsobili prostoru a rozzářili publikum.
Poté se přesunuli na náměstí, užili si místní atmosféry a vín, než v podvečer předvedli svůj program Napříč generacemi ještě jednou, ale s náročenějšími akrobatickými kreacemi. Celá půlhodinová show byla doprovázena komentářem s českým překladem a účinkující vystřídali několik převleků. Publikum se vlnilo v rytmu známých melodíí a nadšeně doprovázelo představení potleskem.
Představme si taneční skupinu Laugnataler Faschingskrachen trochu blíže. Je členem spolku Musikvereinigung Welden e.V. a jedná se o malou masopustní organizaci s vlastní gardou, kde na prvním místě stojí tanec a show. Masopustní slavnosti jsou známé v celém augsburgském okrese.
Poprvé se pestrobarevný průvod táhl weldenskými ulicemi v roce 2003. Základní kámen této velkolepé myšlenky položil prezident, pan Reinhard Hörwick. V roce 2004 potom poprvé vystoupila garda v čele s párem masopustního prince a princezny - Laugnataler Faschingskracher.
V minulých letech očarovávali pak tanečnice a tanečníci i všechny první páry své publikum i úžasnými kostýmy, nápaditou a různorodou hudbou, ale především prvotřídními choreografiemi. Pevnou součástí každoročních kalendářů událostí ve Weldenu se staly i různé další bály a slavnosti.
A o tom, že pro skupinu Laugnataler Faschingskracher neznamená masopust jen pot a slzy, ale i spoustu radosti, díky které může člověk prožít slavnosti v té jejich nejhezčí podobě, se nakonec mohl každý sám přesvědčit i tady u nás!
Taneční skupinu doprovázeli i členové komise Rudi a Waltraud, se kterými Strašečtí členové Komise pro turistiku a zahraniční vztahy plánovali další události do budoucna. Zde je jejich výčet:
27. - 29. září 2019 – výlet Strašeckých občanů do Weldenu a technického muzea v Mnichově.
7. - 8. prosince 2019 - Vánoční jarmark ve Weldenu.
Leden - únor 2020 - železniční modeláři pozvali Welden na výstavu v muzeu v NS a v Lužné.
Zájemci o návštěvu partnerského města Welden a technického muzea v Mnichově, které patří mezi největší muzea vědy a techniky na světě, se mohou přihlásit v informačním středisku.
Také hledáme nové členy Komise pro turistiku a zahraniční vztahy, kteří mají zájem přispět do dění v Novém Strašecí a zapojit se například do partnerské spolupráce s bavorským městem Welden.
Město Nové Strašecí již několik let úzce spolupracuje s městem Markt Welden, které se nachází v malebné krajině nedaleko Augsburgu. Smlouva o partnerství byla podepsána v roce 2017 starosty obou měst. V rámci spolupráce se pravidelně uskutečňují vzájemné návštěvy občanů a spolků (malí fotbalisté, Čtyřlístek, hudební skupiny, modeláři, hasiči apod.).
Zatím poslední návštěva se uskutečnila ve svátek Svatého Václava, kdy se do Bavorského města vydala na pozvání našich přátel 32 členná skupina cyklistů. Autobus s vlekem plným kol si nejprve udělal zastávku ve městě Kelheim, které leží na soutoku řeky Althmuhl a Dunaje. Skalnatým údolím řeky Althmuhl se vine překrásná cyklostezka, po níž každý ujel tolik, na kolik se cítil. V podvečer jsme pokračovali dál do Weldenu, kde nás naši přátelé mile přivítali a pohostili výbornou večeří. Poté jsme se unaveni odebrali do pečlivě připravených ubytování. Někteří přespávali v penzionu v nedaleké vesničce Bonstetten, jiní měli příležitost poznat přímo život v německých rodinách.
Druhý den pro nás byly naplánovány tři cyklovýlety. Nakonec se jely pouze dva. Ti zdatnější cyklisté si vybrali trasu s názvem Barokní Švábsko o délce 58 km. Druhá trasa byla uzpůsobena pro rodiny s dětmi, zpestřena návštěvou ve výrobně zmrzliny. Z plánovaných 20 km byla v průběhu prodloužena na pěkných 36 km. Poznali jsme krásy místní krajiny, zemědělství i kulturu a také kvalitu místních cyklostezek. Po návratu měly děti ještě sílu na návštěvu dětského hřiště a dospělí na procházku po Weldenu s výkladem. Večer nás opět čekala skvělá večeře a vzájemná družba s plánováním akcí do budoucna.
Nedělní snídaní načerpali všichni energii na návštěvu Augsburgu. Většina se vydala do 25 km vzdáleného velkoměsta na kole po cyklostezce, která se vine po trase bývalé železniční vlečky. Na prohlídku města sice nezbylo moc času, přesto to byla zajímavá ochutnávka města s hlubokou historií. Hlavně těm nejmenším cyklistům se dostala pochvala organizátorů za vzorné chování v husté městské dopravě. I když cyklostezky jsou téměř všude, někdy bylo složité nezamotat se. Po prohlídce centra Augsburgu nás vyzvedl náš autobus, naložili jsme kola a příjemně unaveni se vydali k domovu.
Mockrát děkujeme Weldenským organizátorům za perfektně připravenou akci a pohostinost a městu Nové Strašecí za podporu.
Čtyřlístek patří k Novému Strašecí už pár let (čtyřicet J). Welden patří k Novému Strašecí také pár let. Dalo se tedy čekat, že Čtyřlístek bude patřit také k Weldenu. Otázkou bylo, kdy??? Tím rozhodujícím faktorem pro rozhodnutí KDY? se staly loňské Slavnosti vína. V Novém Strašecí jsme poprvé přivítali kapelu Marktkapelle Welden. Těmto šikovným muzikantům padl Čtyřlístek do oka a byla ruka v rukávě. A to tak, že si Čtyřlístek Weldenští nejen pozvali, ale také ubytovali. Ale nepředbíhejme. Chvíli to vypadalo, že se plány na společné prožití posledního dubnového víkendu neuskuteční, protože Čtyřlístek finišoval na přípravách Tuchlovické pouti, ale nakonec se jen posunul odjezd z pátku 29. dubna na sobotu 30. dubna a jelo se. A dobře se udělalo. Představitelé města i naši budoucí domácí nás přivítali s otevřenou náručí. Po malém občerstvení se odjeli všichni ubytovat, aby se po dvou hodinách vrátili v krojích, připraveni na vystoupení venku u nádherné májky. Poznatek: Němci si nějak nedělají hlavu s tím, co se řeklo. „Máme vystupovat dvakrát 15 minut, platí to?“ „Jak chcete,“ zněla odpověď, můžete 10 minut, 15…nebo víc. A tak platilo to naše dvakrát 15 minut a k tomu jsme přidali pro diváky tak oblíbenou čumbu, kdy si mohli zatancovat spolu se Čtyřlístkem Na tý louce zelený. Celý večer pak hrála pro početné diváky kapela našich nových přátel z Weldenu a protože jsme jim nechtěli lézt do zelí, rádi jsme se stali pozornými posluchači a nadšenými tanečníky. Byli jsme i svědky zajímavého zvyku, kdy děti, a možná i dospělí, nevím, přitáhli k májce z různých koutů Weldenu popelnice, lavičky a další předměty, které si pak následující den mohli od májky zase odtáhnout domů. Jestli se kvůli tomu vztekají, nevím. A to ještě není všechno. Auta mají popatlaná pěnou na holení a všude je omotaný toaletní papír. Neděli strávil Čtyřlístek v Augsburgu. Je to třetí největší město Bavorska a kromě toho, že je opravdu nádherné, má také jednu unikátnost a tou je nejstarší sociální sídliště světa – FUGGEREI, Fuggerovo městečko. Založil je roku 1521 Jakob Fugger pro chudé obavatele Augsburgu. Dodnes v jeho 67 domcích se 140 byty o rozloze 64 metrů čtverečních žije 150 lidí. Platí nájemné 1 Euro za rok. Musí splnit také několik podmínek. Nesmí být chudí svou vinou, musí být věřící a třikrát denně se pomodlit za členy rodiny Fuggerových. Zajímavostí je, že zde 13 let až do své smrti v roce 1694 bydlel dědeček Wolfganga Amadea Mozarta. Prý pomohl pohřbít městského kata, a kvůli tomu zchudl, protože se ho všichni štítili a nikdo mu nedával zakázky. Městečko je uzavřené branami, které se ve 20 hodin zavírají, a kdo přijde později, musí vrátnému zaplatit za vpuštění dovnitř. Místo působí neskutečně klidně, na návštěvníky už si asi jeho obyvatelé zvykli. Čtyřlístek se s Fuggerei rozloučil symbolickým focením pod soškou svatého Floriána, patrona Tuchlovické pouti…aby to letos s počasím konečně vyšlo. A ono vyšlo. Ale to už je zase jiná kapitola.
Magda Pelcová
Stříbrnou sobotu Na Růžku, návštěvu Strašecí a setkání s místními obyvateli si ani loni nenechala ujít návštěvu z partnerského města Welden. Tentokrát k nám zavítalo 27 lidí a program měli opravdu bohatý. Nejprve se u snídaně neformálně sešli se zástupci městského úřadu, komise pro rozvoj turistiky a zahraniční styky, jednotky sboru dobrovolných hasičů a vedením místního Domova seniorů. Poté starosta Karel Filip s místostarostkou Libuší Vosátkovou pozvali starostu Weldenu s ostatními na městský úřad, kde znovu – i na našem území – podepsali smlouvu o spolupráci. Karel Filip zdůraznil, že je důležité tuto smlouvu především naplňovat vzájemnou spoluprací. Dále si weldenští prohlédli zázemí Jednotky sboru dobrovolných hasičů a dohodli se na vzájemné spolupráci sborů. Nechyběla ani prohlídka Domova seniorů, kterým vzácné hosty provedla ředitelka domova Miluše Jůnová a její zástupce Bohumil Knobloch a seznámili je s činností domova. Následoval přesun do útulného pohostinství Na Růžku, kde po celý den probíhal pestrý kulturní program s tradičním jarmarkem. Němečtí přátelé zde prodávali své výrobky a i tady měli možnost setkat se s místními. Navečer měli weldenští naplánovaný výlet do Prahy na vánoční trhy, kde si užili nádhernou vánoční atmosféru a z výletu se vrátili nadšení.
O další vzájemné spolupráci a plánovaných setkáních vás budeme informovat. Děkujeme všem, kteří se na přípravě této návštěvy podíleli a přispěli tak k jejímu zdárnému průběhu.
Ivana Rezková
Delegace zástupců města Nové Strašecí ve složení starosta Karel Filip, místostarostka Libuše Vosátková, překladatelka a členka folklorního souboru Čtyřlístek Zuzana Stránská, člen komise pro rozvoj turistiky a zahraničních styků Zdeněk Doležal, ředitel gymnázia Richard Spiegl, zástupce ředitele základní školy Petr Chochola, předseda fotbalového klubu Vladimír Kozel a odpovědný redaktor Novostrašeckého měsíčníku Michal Drtina navštívila ve dnech 30. 9.–1. 10. 2011 partnerské bavorské město Welden. Setkání navázalo na návštěvu weldenských zástupců v Novém Strašecí v červnu roku 2010, kdy byla započata historicky první partnerská spolupráce našeho města na zahraniční úrovni.
Srdečné přijetí na weldenské radnici zpestřilo vystoupení dechové kapely Musikvereins, které zahajovalo tamní tradiční čtyřdenní dožínkové slavnosti. Při následném oficiálním setkání byla připomenuta internetová historie prvního kontaktu obou měst. Starosta Weldenu Peter Bergmeir rovněž připomněl návštěvu Nového Strašecí, kterou loni vedl místostarosta Gerhard Groß.
Zástupci obou měst velice rychle našli společné zájmy a možnosti partnerské spolupráce. Hovořilo se o kulturních aktivitách, financování školství a o spolkovém životu. Bylo konstatováno, že je důležitá výměna zkušeností nejen mezi oficiálními představiteli měst, ale zejména mezi jednotlivými kulturními a sportovními spolky. Mluvilo se též o výměnných pobytech studentů a zástupců obou obcí.
Konkrétní témata spolupráce byla dále rozvíjena při procházce Weldenem a během následné večeře, které se účastnili zástupci významných kulturních a sportovních spolků města Weldenu.
Druhý den byla pro novostrašeckou delegaci připravena návštěva Augsburgu s komentovanou prohlídkou města a s inspirativní zastávkou ve Fuggerově sídlišti, které je prezentováno jako nejstarší sociální sídliště světa. Svůj pobyt v Německu zakončili zástupci Nového Strašecí na půdě kanceláře informačního střediska Evropské Unie.
"Naše pracovní setkání potvrdilo zájem obou měst o navázání hlubší spolupráce. Její hrubý obrys byl specifikován a nyní je možné další kontakty rozvíjet přímo mezi jednotlivými spolky a občany obou měst. První praktické kroky jsem dojednal okamžitě. S ředitelem gymnázia jsme došli k názoru, že studenti mohou být prvními, kteří naváží písemné kontakty. Dorozumívacím jazykem navrhujme angličtinu. Další kroky učiním prostřednictvím komise pro rozvoj turistiky a cestovního ruchu a komisi pro kulturu ihned po příjezdu do České republiky. Obě komise požádám o vytvoření kalendáře významných společenských a sportovních akcí, aby si vaše strana mohla vybrat zajímavý termín pro návštěvu v Novém Strašecí ", řekl starosta Karel Filip v závěrečném projevu.
Michal Drtina
Zahraniční partnerství