Město vzdalo poctu svému rodákovi, malíři Viktoru Olivovi, a dne 22. dubna 2016 otevřelo Městskou galerii Viktora Olivy ve zrekonstruovaných prostorách bývalé restaurace v Novostrašeckém kulturním centru. První událostí nové galerie byla výstava z děl Viktora Olivy u příležitosti 155. výročí jeho narození, křest knihy Marie Nechvátalové Viktor Oliva, dekoratér všednosti, když necelou hodinu před tím byla na Komenského náměstí, na domě č.p. 110, odhalena pamětní deska tomuto malíři.
Výstavní prostor galerie umožňuje konání výstav, besed, přednášek, koncertů a dalších podobných kulturně společenských akcí. V druhé části galerie je umístěna stálá expozice z díla Viktora Olivy, která je postupně doplňována a rozšiřována z fondu Uměleckých sbírek města Nového Strašecí.
Viktor Oliva (24.dubna 1861, Nové Strašecí – 5. dubna 1928, Praha) – malíř, designér, ilustrátor a afišista. V letech 1879 – 1883 studoval u Františka Sequence na pražské Akademii. Poté odešel do Mnichova, kde v roce 1881 svá studia dokončil. V roce 1888 pobýval krátce v Paříži. Po studiích v Mnichově se usadil v Praze, kde v letech 1899 – 1916 redigoval obrazovou část časopisu Zlatá Praha. Okolo umělecké bohémy, světů módy a inteligentní zábavy se i v Praze po vzoru evropských metropolí vytvářela velkoměstská vizuální kultura, jíž byl náš umělec nedílnou součástí. Pracoval pro slavné pražské nakladatelské domy, vytvářel reklamní plakáty, jež snesly srovnání s nejmodernější francouzskou produkcí. Přátelství, která jej spojovala s pražskými vydavateli a českými literáty, podněcovala obrodu knižní kultury a vznik tzv. krásné knihy. Oliva je ceněn především jako ilustrátor a návrhář dekorativních maleb, věnoval se však také portrétu a krajině. Byl rovněž autorem rozměrných alegorických a historických výjevů. Jeho volná tvorba si často zachovávala energičnost a vervu, jež byly charakteristické pro Olivovy ilustrace.
V současné době je v galerii k vidění 42 obrazů (olej, kombinovaná technika, tempera, akvarel), dva plakáty, dva obraz syna Viktora Olivy jr., bronzový reliéf a také 200 knih, které Oliva ilustroval nebo vytvořil obálku.
Městská galerie Viktora Olivy, Okružní 934, Nové Strašecí (budova Novostrašeckého kulturního centra „NKC“) je o t e v ř e n a celoročně. Vstup přes v Informačním centrum (na téže adrese):
Návštěvu lze objednat i telefonicky na číslech: 313 572 340 nebo 728 875 886.
Vstupné zdarma
Pamětní deska na rodném domě č.110 na Komenského náměstí v Novém Strašecí. Autorem desky je sochař Albert Králiček.
V roce 2016 vydalo Město Nové Strašecí spolu s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze výpravnou publikaci o životě a díle malíře Viktora Olivy autorky Marie Nechvátalové, Viktor Oliva dekoratér všednosti.
Kniha se již například stala zásadním pramenem pro bakalířskou diplomovou práci studenta Masarykovy univerzity "Absint a jeho mytologie na obraze Viktora Olivy Piják absinti".
Knihu lze zakoupit v Galerii Viktora Olivy, v Městské knihovně a na MěÚ v Novém Strašecí. Cena knihy je 300 Kč. Knihu je možné si objednat na adrese MěÚ Nové Strašecí, Komenského nám. 201, 271 01 Nové Strašecí, nebo e-mailem na adrese: podatelna@novestraseci.cz.
Knihu též distribuje www.kosmas.cz.
Zahraniční partnerství